Црква Свети Јован на коњ (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Јован
Храм святого мученика Іоанна Воїна
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
ВероисповедУПЦ-МП
Историја
Основана21 век

Црквата Свети Јован на коњ (украински: Храм святого мученика Іоанна Воїна) е црква која се наоѓа во Киев, Украина.

Црквата претставува правосдлавен храм кој се наоѓа во селото Биковиња. Во 2004 година била изградена црквата, а во 2007 година бил осветен од страна на митрополитот Владимир.

Црквата располага со дневно училиште. Часовите се одржуваат секоја недела по Божествената литургија, а во зимскиот период секоја сабота пред вечерата.

Храмот е отворен секој ден од 8:30 до 17:00. Црковни служби се одржуваат секоја недела и на државните празници.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]