Камбанарија на црквата Свети Кирил (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камбанарија на црквата Свети Кирил
Благовіщенська церква-дзвіниця Кирилівського монастиря
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана1748
Архитектура
Завршена1750
Урната1937

Камбанаријата на црквата Свети Кирил (украински: Благовіщенська церква-дзвіниця Кирилівського монастиря) е поранешна црква која се наоѓала во Киев, Украина.