Црква Свети Борис и Глеб (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Борис и Глеб
Церква святих Бориса й Гліба
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1691
Архитектура
Стил ампир
Завршена 1692
Урната 1936

Црквата на Свети Борис и Глеб (украински: Церква святих Бориса й Гліба) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1692 година, а била разрушена во 1936 година.

Се смета дека првата црква на ова место била уништена во 1482 година од страна на Татарите. Кон крајот на 16 век била изградена дрвена црква, која подоцна, во 1692 година била срушена и изградена нова црква.

Црквата во следните години била реконструирена, а во 1811 година била опожарена, но од неа останале вредните реликви. Кон крајот на 20 век, црквата била посветена на Свети Борис и Глеб и на Свети Јован Крстител.

Во 1936 година, црквата била разрушена.