Црква Свети Никола (Десњански реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Никола
Храм святителя Миколая
МестоКиев
ЗемјаУкраина
ВероисповедУПЦ-МП
Историја
Основана20 век

Црквата Свети Никола (украински: Храм святителя Миколая) е црква која се наоѓа во Киев, Украина.

Црквата е посветена на жртвите од Втората светска војна. Црквата била отворена во 1999 година, а првата литургија се одржала кон крајот на истата година. Храмот се наоѓа во просториите на поранешна продавница за спортска опрема.