Црква иконата на Божјата Мајка „Знамение“ (Соломенски реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

50°25′26.5″N 30°27′43″E / 50.424028° СГШ; 30.46194° ИГД / 50.424028; 30.46194Координати: 50°25′26.5″N 30°27′43″E / 50.424028° СГШ; 30.46194° ИГД / 50.424028; 30.46194

Црква Пресвета Богородица
Покровська церква
МестоКиев
ЗемјаУкраина
ВероисповедУкраинска православна црква - Московска патријарх
Историја
Основана2001
Архитектура
Завршена2003

Црквата икона на Божјата Мајка „Знамение“ (украински: Церква ікони Божої Матері «Знамення») е црква која се наоѓа во Киев, Украина.

Камен темелникот на црквата бил ставен во 2001 година. Финансирањето на црквата било спроведено од страна на градските власти. Во овие средства биле поставени темелите на црквата. Поради недостиг на пари, градежните работи биле стопирани, кое резултирало со одложување на проектот до 2003 година.

По поставувањето на новиот игумен на црквата, во 2003 година започнала доградбата на црквата. Првата литургија во црквата била направена во 2003 на Великден.

Црквата е во надлежност на Украинската православна црква - Московска Патријаршија.