Нова црква на Никола Јордански (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на Никола Јордански
Церква Миколи Йорданського
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1866
Архитектура
Завршена 2010
Урната 1935

Црквата Свети Никола Јордански (украински: Церква Миколи Йорданського) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1866 година, а била разрушена во 1935 година.

Во текот на 2010 година, биле удрени темелите на новата црква.