Црква Свети Василиј (Шевченковски реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Василиј
Церква Василія Великого
Место Киев
Земја Украина
Вероисповед Украинска грко-католичка црква
Историја
Основана 1998
Архитектура
Завршена 2002

Црквата Свети Василиј (украински: Церква Василія Великого) е црква која се наоѓа во Киев, Украина.

Црквата е под контрола на Украинската грко-католичка црква.

Храмот започнал да се гради во 1998 година и истата била завршена во 2002 година.