Трпезна црква (Видубички манастир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трпезна црква
Трапезна палата
Место Киев
Земја Украина
Вероисповед УПЦ-КП
Историја
Основана 19 век
Архитектура
Стил украински барок
Завршена 18 век

Трпезната црква (украински: Трапезна палата ) претставува христијански храм во Видубичкиот манастир во престолнината на Украина, Киев.

Објектот се наоѓа до црквата Свети Ѓорги и бил изграден во периодот од 1696 до 1701 година.