Прејди на содржината

Црква на Тројцата Светители

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква на Тројцата Светители
Трьохсвятительська церква
Карта
МестоКиевско-печерска лавра,  Киев
Земја Украина
Историја
Основана1183
Архитектура
Стилукраински барок
Урната1936

Црквата на Тројцата Светители (украински: Трьохсвятительська церква) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1183 година, а била разрушена во 1936 година.