Дарнички реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарнички реон
Дарницький район
Грб на
Местоположба на
Country Украина
Област Киев
Област
Население
 • Вкупно250.000
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоdrda.gov.ua

Дарничкиот реон (украински: Дарницький район) е административен реон во Киев, главниот град на Украина. Реонот се наоѓа на левиот брег од реката Дњепар.

Вкупната површина на областа е 134 km ², зелената површина е 214 хектари. Во областа живеат околу 282,400 луѓе. Реонот е индустриски развиен, бидејќи на неговата територија се наоѓаат 35 претпријатија од различни индустрии. Најголемо учество во обемот на индустриското производство опфаќа хемиската индустрија - 60,4%, машиноградба и обработка на метал - 18,3%, прехранбената индустрија - 14,7%, градежни материјали - 4,1%. Индустриски претпријатија во 2011 година произвеле стоки или услуги во вредност од 407 милиони евра, што е 8,4% повисока од минатата година.

Дарничката област зафаќа 16% од вкупната површина на Киев.

Знаменитости и атракции[уреди | уреди извор]