Светошински реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светошински реон
Святошинський район
Киевски реони
Грб на Светошински реон
Грб
Местоположба на Светошински реон
Општина  Украина
Област  Киев
Површина
 • Вкупна 110 km2 (40 sq mi)
Население
 • Вкупно 318 400
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Мреж. место http://www.svyatoshin.kyiv-city.gov.ua/

Светошинскиот реон (украински: Святошинський район) е административен реон во Киев, главниот град на Украина. Како резултат од последната административна поделба на градот која била спроведена во септември 2001 година, според одлуката на Киевскиот градски совет на 1 јануари 2001 година името на реонот бил преименуван во Светошински реон. Претходно, во советско време реонот се нарекувал Ленинградски.

Во областа се наоѓаат пет паркови со вкупна површина од 65,75 хектари. Се граничи на Оболонски реон, Подилски реон и Соломенски реон.