Соломенски реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соломенски реон
Солом'янський район
Киевски реони
Грб на Соломенски реон
Местоположба на Соломенски реон
Општина Украина
Област Киев
Површина
 • Вкупна40 км2 (20 ми2)
Население
 • Вкупно280,000
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоhttp://www.svyatoshin.kyiv-city.gov.ua/

Соломенскиот реон (украински: Солом'янський район) е административен реон во Киев, главниот град на Украина. Како резултат од последната административна поделба на градот која била спроведена во септември 2001 година.

Површината на областа изнесува 4,05 хектари и во неа живеат околу 280,000 жители.