Шевченковски реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шевченковски реон
Шевченківський район
Киевски реони
Грб на Шевченковски реон
Грб
Местоположба на Шевченковски реон
Општина  Украина
Област  Киев
Површина
 • Вкупна 27 км2
Население
 • Вкупно 233.000
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Мреж. место http://shev.gov.ua/

Шевченковскиот реон (украински: Шевченківський район; руски: Шевченковский район) е административен реон во Киев, главниот град на Украина.

Реонот бил основан во 1937 година. Историјата на реонот се поврзува со самото основање на старата киевска држава, Киевска Рус. Во оваа област се наоѓа планината каде според верувањата апостол Андреј го поставил почетокот на христијанството. Освен тоа, позначајни туристички атракции и места се: