Педагошки музеј (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Педагошки музеј
Педагогічний музей
Teacher's House, Kyiv.jpg
Општи податоци
Место Липки
Адреса Владимирска улица бр. 57
Град Киев
Земја Украина Украина
Координати 50° СГШ 30° ИГД / 
Сопственик Школска куќа[1]
Проектирање и изградба
Архитект Павло Алјошин
Наводи
wek.kiev.ua

Педагошкиот музеј (украински: Педагогічний музей) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот се наоѓа во склоп на Националната академија на педагошки науки на Украина. Се наоѓа во Киевското градско собрание.

Во светот постојат малку музеи од таков вид. Така слични музеи постојат во Франција, Русија, Англија и Бугарија.

Музејот бил основан во 1981 година. Во 1902 година започнал со својата работа. Во текот на првата деценија од своето постоење, музејот бил сместен на различни места, како образовни институции или приватни домови.

Денеска, музејот располага со повеќе од 40.000 експонати. Музејот содржи збирка на книги, документи, фотографии, списанија, учебници и други озбразовни дела.

Наводи[уреди | уреди извор]