Киевска детска железница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевска детска железница
Київська дитяча залізниця
Локомотива Гр-336 на Детската железница во Киев
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Киевската детска железница (украински: Київська дитяча залізниця) се наоѓа во Киев, Украина.

За првпат била отворена на 2 август 1953 година. Во текот на својата историја, низ овој парк поминале повеќе од 30.000 обуки на студенти.