Меѓународен аеродром Киев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен аеродром Киев

Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни)
Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни).jpg
Поглед кон влезот на Меѓународниот аеродром во Киев
Општо
Аеродромски видPublic
Служи заКиев Украина
Местоположбајугозападно од Киев
Надм. височина587 ст / 179 м
Координати50°24′6″N 30°27′6″E / 50.40167° СГШ; 30.45167° ИГД / 50.40167; 30.45167Координати: 50°24′6″N 30°27′6″E / 50.40167° СГШ; 30.45167° ИГД / 50.40167; 30.45167
Писта
Правец Должина Површина
ст м
08/26 7.579 2.310 бетон
Статистика (2011)
патници700,000

Аеродромот Киев (украински: Міжнародний аеропорт Київ) е аеродром кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Аеродромот се наоѓа 8 километри југозападно од центарот на Киев. Аеродромот има меѓународен статус, и главно се користи за домашни летови. Една од неговите писти има должина од 2.310 метри и ширина од 45 метри.