Меѓународен аеродром Киев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународен аеродром Киев
Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни)
IATA: IEVICAO: UKKK
Преглед
Тип Public
Опслужува Киев Украина
Место југозападно од Киев
Надм. вис. 587 ft / 179 m
Координати 50°24′06″ СГШ 30°27′06″ ИГД / 
Писти
Насоченост Должина Површина
ft m
08/26 7,579 2,310 бетон
Статистики (2011)
патници 700,000

Аеродромот Киев (украински: Міжнародний аеропорт Київ) е аеродром кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Аеродромот се наоѓа 8 километри југозападно од центарот на Киев. Аеродромот има меѓународен статус, и главно се користи за домашни летови. Една од неговите писти има должина од 2.310 метри и ширина од 45 метри.