Фармацевтски музеј (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фармацевтски музеј
Аптека-музей у Києві
Карта
Основан1986
МестоКиев, Украина

Фармацевтскиот музеј (украински: Аптека-музей у Києві) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Самата аптека била отворена во 1728 година, а нејзин сопственик бил германецот Јохан Хејтер, а по неговата смрт го наследил Георг Фридрих кој бил фармацевт во болничка аптека.

По долги години, денешниот музеј бил основан во 1986 година и денеска поседува колекција од 50.000 предмети, вклучувајќи - фармацевтски прибор, мебел, алатки за правење лекови, руски, полски и други материјали од аптека. Таа има 12 сали, вклучувајќи.