Меѓународен аеродром Бориспил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен аеродром Бориспил

Міжнародний аеропорт "Бориспіль"
Општо
Аеродромски видјавен
ОператорCivil Government
Служи заУкраина Киев
МестоположбаБориспил
Јазол за
Надм. височина130 м / 427 ст
Координати50°20′41″N 030°53′36″E / 50.34472° СГШ; 30.89333° ИГД / 50.34472; 30.89333 (Boryspil International Airport)Координати: 50°20′41″N 030°53′36″E / 50.34472° СГШ; 30.89333° ИГД / 50.34472; 30.89333 (Boryspil International Airport)
Мрежно местоkbp.kiev.ua
Писта
Правец Должина Површина
м ст
18L/36R 4.000 13.123 Concrete
18R/36L 3.500 11.483 Concrete
Статистика (2010)
Passengers6,700,000
Flights100,000
Source: Official website[1]
Ukrainian AIP at EUROCONTROL[2]
Statistics: passengers Kyiv Post,[3] Flights Boryspil Airport[4]


Аеродромот Бориспил (украински: Міжнародний аеропорт «Бориспіль») е аеродром кој се наоѓа на 6 километри од населенотѕо место Бориспил, и на 29 километри од престолнината на Украина, Киев.

Аеродромот претставува најголем патнички аеродром во земјата. 62% од авионските превози во Украина ги опфаќа овој аеродром.

Во моментот има две писти, од кои едната е долга 4.000 метри, а другата 3.500 метри.

Решението за изградба на овој аеродром била донесена на 22 јуни 1959 година од страна на Советот на министри.

Во 2002 година аеродромот добил меѓународен сертификат за сообразност (ISO 9001:2000).

Наводи[уреди | уреди извор]