Благовештенска црква (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Благовештенска црква
Благвоіщенська церква
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1887
Архитектура
Урната1935

Благовештенската црква (украински: Благвоіщенська церква) е поранешна црква која се наоѓала во Киев, Украина.

Оваа црква била изградена во периодот од 1885 до 1887 година, а била разрушена од страна на болшевиците во 1935 година. Идејата за изградба на оваа црква постоела уште од 1876 година. Во период од десет години, тие имале собрано околу 18,000 рубли, кои не биле доволни за изградба на црквата. во тоа време интервенирал градоначалникот на градот, кој дониран 75,000 рубли.

За главен архитект на проектот бил избран Владимир Николаев, и камерн темелникот бил ставен на 11 мај 1885 година, а веќе на 11 септември 1887 година таа била завршена.

Кратката историја на оваа црква завршила во 1935 година. Од страна на советските власти црквата била срушена за да се изгради нови станбени куќи. Сепак, овие проекти биле спроведени дури во 1960 година.