Црква Света Олга (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Света Олга
Церква святої Ольги
Карта
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана1839
Архитектура
Завршена1839
Урната1935

Црквата на Света Олга (украински: Церква святої Ольги) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1893 година, а била разрушена во 1935 година.