Манастир Свети Пантелејмон (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир Свети Пантелејмон
Пантелеймонівський собор
Карта
Координати: 50°20′41″N 30°29′16.3″E / 50.34472° СГШ; 30.487861° ИГД / 50.34472; 30.487861
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1905
Архитектура
Завршена1915

Манастирот Свети Пантелејмон (украински: Пантелеймонівський собор) е голема православна катедрала во киевската населба Теофанија. Оваа катедрала е на изглед многу слична со катедралата Александар Невски во Талин, и се смета како врвна точка во достигнувањето на руската архитектура.

Храмот бил изграден во неоруска архитектура од страна на Евгениј Јермаков во периодот од 1905 до 1912 година[1]. Објектот се состои од една голема купола и четири помали. Во текот на 1920-тите, манастирот бил затворен а за време на Втората светска војна бил сериозно оштетен.

Во 1990-тите, црквата била вратена на Украинската православна црква - Московски патријарх.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Website of St. Panteleimon's Convent“. Архивирано од изворникот на 2011-05-09. Посетено на 2011-08-27.