Црква на Христовото раѓање (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквана Христовото раѓање
Церква Різдва Христового
Место Киев
Земја Украина
Вероисповед Украинска православна црква - Киевски патријарх
Историја
Основана 19 век
Посветена на Христово раѓање
Архитектура
Завршена 21 век

Црквата на Христовото раѓање (украински: Церква Різдва Христового ) е црква кој се наоѓа во Киев, Украина.

Овој христијански храм бил изграден во периодот од 1809 до 1814 година, на местото на стара дрвена црква, а како главен архитект бил Андреј Иванович Меленски. Црквата требало да биде готова многу порано, но во 1811 година во неа избувнал пожар. Новиот архитект Б. Гести во голема мера го променил архитектонскиот план на црквата.

Црквата била целосно уништена по налог на комунистичката влада во 1935 година, а истата била повторно изградена во 2000-тите.