Црква Света Троица (Подолски реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Света Троица
Троїцька церква
Карта
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана1855
Архитектура
Стилукраински барок
Завршена1859
Урната1935

Црквата Света Троица (украински: Троїцька церква) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1859 година, а била разрушена во 1935 година.