Прејди на содржината

Музеј на истакнати личности од украинската култура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на истакнати личности од украинската култура
Карта
Основан1987
МестоКиев, Украина Украина

Музејот на истакнати личности од украинската култура (украински: Музей видатних діячів української культури) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот е посветен на Лесја Украинка, Никола Лисенко, Панас Саксагански и Михајло Старицки.

Музејот бил основан во 1987 година. Музејот бил основан поради фактот што кон почетокот на 20 век, во непосредна близина во Киев живееле горенаведените писатели.