Митрополитски дом (Киев)

Координати: 50°27′8.9″N 30°30′48.03″E / 50.452472° СГШ; 30.5133417° ИГД / 50.452472; 30.5133417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Митрополитски дом
Будинок митрополита
Карта
Општи податоци
Стилбарок
Адреса10 Банкова улица
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Координати50°27′8.9″N 30°30′48.03″E / 50.452472° СГШ; 30.5133417° ИГД / 50.452472; 30.5133417
Почната1722
Завршена1730
Технички податоци
КатовиВладимирска улица бр. 24

Митрополитски дом (украински: Будинок митрополита) — поранешно седиште на Киевскиот митрополит. Денеска, зградата е претворена во музеј и се наоѓа на Владимирската улица бр. 24 во Киев, Украина.

Денешниот музеј се наоѓа во близина на Софискиот собор. Нејзината изградба започнала во 1722 година, во времето на митрополитот Владимир Ванатович (1722-1730). Значаен придонес за изградбата на митрополитскиот дом имал митрополитот Рафаел Заборовски (1731-1743). Во текот на својата историја, резиденцијата била постојано проширувана и обновувана.

Во периодот од 1918 до 1923 година, во овој објект се наоѓал украинскиот институт за архитектура. Од 1924 година овде се наоѓал Централниот историски архив, за да по војната повторно биде користена од страна на Академијата за градежништво и архитектра на Украинска ССР.

Денеска, објектот е претворен во музеј.