Киевски трамвај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевски трамвај
Київський трамвай
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Киевскиот трамвај (украински: Київський трамвай) претставува трамвајски превоз кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Овој систен претставува првиот електричен трамвај кој бил изграден во поранешната Руска Империја, како и во модерна Украина, трет во Средна Европа и Источна Европа, по Будимпешта во 1888 и Прага во 1891 година.

Денеска овој превоз има пад во својата пракса, главно поради застарениот возен парк и постојаното намалување на сообраќајната мрежа. Системот има 19 правци, со должина од 139,9 километри[1]. Со овој систем управува комуналното претпријатие Киевпастранс.

Бројот на патниците во 2010 година изнесувал 69.020.000, за разлика од 2001 година, кога бројот на патници изнесувал 270.000.000[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. For a 2004 plan of the Kiev tram, please see mashke.org
  2. „Головне управління статистики у м. Києві“. Архивирано од изворникот на 2013-05-15. Посетено на 2011-09-25.