Музеј на улицата (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на улицата
Музей однієї вулиці
Карта
Основан1991
МестоКиев, Украина
Мреж. местоhttp://onestreet.kiev.ua/

Музејот на улицата (украински: Музей однієї вулиці) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот бил отворен во 1991 годинаи денеска се состои од две простории кои содржат вистински антиквитети - книги, слики, мебел и облека, фотографии и документи кои се поврзуваат со жителите кои живеел во овој реон меѓу кои најпознати се: