Бесарапски плоштад

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бесарабски плоштад)
Бесарапски плоштад
Бессарабська площа
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Бесарапскиот плоштад (украински: Бессарабська площа) се наоѓа во југозападниот дел од Крештатик во Киев, Украина. Се наоѓа во реонот Шевченко.

До крајот на 1840 година, плоштадот се наоѓал во периферијата на градот, каде живееле емигранти од Бесарабија. Денеска, овој плоштад е еден од трите во оваа област.