Плоштад Иван Франко (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Плоштад Иван Франк (Киев))
Плоштад Иван Франко
Площа Івана Франка
Поглед кон плоштадот
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Плоштадот Иван Франко (украински: Площа Івана Франка) се наоѓа во Печерската област на украинската престолнина, Киев.

Плоштадот бил изграден кон крајот на 19 век, и се викал Николаев плоштад. Од 1919 до 1941 плоштадот се викал Спартак, а од 1944 е посветена според Иван Франко, украински поет.