Музеј Лесја Украинка (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј на Лесја Украинка
Музей Лесі Українки
Музей Лесі Українки.JPG
Основан 1962
Место Саксаганска бр. 97, Киев,  Украина

Музејот посветен на Лесја Украинка (украински: Музей Лесі Українки) се наоѓа по должината на улицата Саксаганска бр. 97, во престолнината на Украина, Киев.

Музејот бил отворен во 1962 година и се состои од десетина соби каде живееле неколку украински писатели во различни времиња, од 1890 до 1910 година. Музејот содржи материјали за животот и работата на познатата украинска писателка Лесја Украинка, како и нејзини предмети, првите нејзини изданија и слично.