Киевски автобус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Киевски автобус
Київський автобус
MAZ-103 Kiev 01.JPG
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Киевскиот автобус (украински: Київський автобус) претставува сообраќаен превоз за жителите на Киев, Украина.

За прв пат оваа патна услуга била спроведена на 10 декември 1925 година. Во моментот има 69 линии.