Киевски академски куклен театар

Координати: 50°27′07″N 30°31′50″E / 50.451944° СГШ; 30.530556° ИГД / 50.451944; 30.530556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевски академски куклен театар
Киевски академски куклен театар
Киевски академски куклен театар
Адреса
Град
Земја Украина
Капацитет 300
Отворен 1927-10-27
www.akadempuppet.kiev.ua/
50°27′07″N 30°31′50″E / 50.451944° СГШ; 30.530556° ИГД / 50.451944; 30.530556


Киевскиот академски куклен театар (украински: Київський державний академічний театр ляльок) е театар кој се наоѓа во Киев, Украина.

Овој театаер е еден од најстарите во Украина, основан на 27 октомври 1921 година, како театар за мали деца по иницијатива на О, Воломарского и Даев. Во 2002 година театрот добил статус на национален.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]