Печерски парк (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Печерски парк
Печерський парк
Парк
Пејзаж на Печерскиот парк
Земја  Украина
Округ Печерски реон
Град Киев
Знаменитост Музеј на жртвите од Големата патриотска војна

Печерскиот парк (украински: Печерський парк), или во превод на македонски, пештерски парк, се наоѓа во Киев, Украина.

Паркот бил создаден во 1981 година како продолжување на неколкуте урбани паркови по падините на реката Днепар, односно во времето на изградбата на меморијалниот центар на жртвите од Големата патриотска војна.

Вкупната површина на паркот е 43,7 хектари. Се наоѓа на падините на Киево-печерската лавра.