Музеј на Олег Јакубовски (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на Олег Јакубовски
Музей Якубовських
Карта
Основан1990-ти
МестоКиев, Украина Украина

Музејот Олег Јакубовски (украински: Музей Якубовських) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот е приватен и содржи колекција на антиквитети, амулети и икони. Директор на музејот е и основачот на истиот, Олег Јакубовски, украински колектор, реставратор и претприемач.

Денеска музејот има зачувано околу 12,000 експонати од различни епохи и култури. Од експонатите во музејот се наоѓаат антички икони, крстови, амајлии, монети, часовници и други ретки предмети.