Музеј Иван Хончар (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј Иван Хончар
Карта
Основансептември 1993
МестоКиев, Украина Украина
ДиректорПетро Хончар
Мреж. местоwww.honchar.org.ua

Музејот на Иван Хончар (украински: Музей Івана Гончара) или Украинскииот центае за народна култура, е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот бил основан во 1993 година и посветен на сликарот и скулптур Иван Хончар. Музејот бил основан по смртта на сликарот, кој во времето на советскиот период, Иван бил обвинет за национализам.

Денеска, музејот се состои од 15,000 предмети.