Државен музеј на воздухопловството на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Државен музеј на воздухопловството на Украина
Державний музей авіації України
Ukraine State Aviation Museum logo.png
Kyiv Aviation Museum 2009 Tu-104.jpg
Изложени воздухоплови на музејот
Основан30 септември 2003
МестоМеѓународен аеродром, Киев, Украина
Координати50°24′26″ N; 30°27′34″ E / 50.407222° СГШ; 30.459444° ИГД / 50.407222; 30.459444
Типвоздухопловен
КустосЈуриј Зјатинов
Мреж. местоhttp://aviamuseum.com.ua/

Државен музеј на воздухопловството на Украина (украински: Державний музей авіації України) — музеј кој се наоѓа во Киев, Украина.

Музејот бил отворен на 30 септември 2003 година во пресрет на одбележувањето на стогодишнината од светското воздухопловство и 80 години воздухопловство во Украина.

Музејот се наоѓа во Киевскиот институт за цивилно воздухопловство, денес Државен воздухопловен универзитет.

На површина од 20 хектари се наоѓаат повеќе од 70 експонати.