Музеј на Киевпастранс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на Киевпастранс
Музей історії КП «Київпастранс»
Карта
Основан1922
МестоКиев, Украина Украина
Мреж. местоКиевпастранс

Музејот на Киевпастранс (украински: Музей історії КП «Київпастранс») е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот бил отворен во 1922 година по повод 100-годинината од киевскиот трамвај и е посветен на развојот и историјата на Киевпастранс.

Музејот се наоѓа во една голема сала каде има изложени голем број на модели од трамваи, тролејбуси и автобуси кои работеле или сѐ уште работат по улиците на Киев. Освен тоа, во музејот можат да се најдат книги, фотографии, документи за историјата на транспортот во Киев и други градови во Украина.