Национален музеј на руската уметност (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален музеј на руската уметност
Національний музей російського мистецтва
Карта
Основан1922
МестоКиев, Украина
ДиректорВакуленко Јуриј
Мреж. местоhttp://museumru.kiev.ua

Музејот на руската уметност (украински: Національний музей російського мистецтва) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот претставува најголемата збирка од руски дела од уметноста во Украина. Музејот, чија колекција се состои од 12.000 експонати, содржи икони од 13 век, ремек-дела од сликарството во периодот од 19 век.

Музејот бил оворен во 1922 година како Киевска уметничка галерија. Првично, музејот односно изложбите се состоеле од 200 дела сместени во околу 30 простории. Делата главно се поставени по хронолошки ред, опфаќајчи ги сите фази на руската уметност и нејзиниот развој.

Меѓу најпознатите дела се оние на?