Национален музеј на историјата на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален музеј на историјата на Украина
Національний музей історії України
Карта
Основан1944
МестоВладимир, 2. Киев, Украина
Координати50°27′30″N 30°30′58″E / 50.45833° СГШ; 30.51611° ИГД / 50.45833; 30.51611
ДиректорТатјана Сосновска[1]
Мреж. местоwww.nmiu.com.ua

Националниот музеј на историјата на Украина (украински: Національний музей історії України) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Овој музеј од 1944 година се наоѓа во Киев. Во него се чуваат етнографски и археолошки слики и скулптури, отпечатоци и други историски експонати. Зградата каде денеска се наоѓа музејот била изградена во 1937 до 1939 година, а за главен архитект бил избран Јосиф Каракис. Во тоа време, објектот служел како ликовно училиште. Во периодот од 1952 до 1953 година, објектот бил реконструиран, при кое бил додаден нов покрив и дизајн, како и проѕирни стакла чија цел била за да се подобри осветлувањето на просториите.

Во 1965 година, името на музејот бил преименуван во Државен историски музеј на Украинска ССР. Во 1991 година, музејот го добил денешното име.

Експонати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]