Музеј на културното наследство (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Музеј на културното наследство
Музей культурної спадщини
Museum of Cultural Heritage in Kyiv-front.jpg
Основан 29 мај 1999
Место Киев, Украина Украина

Музејот на културното наследство (украински: Музей культурної спадщини) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот бил отворен на 29 мај 1999 година. Се наоѓа во една стара палата која била изградена во 1785 година во класичен стил. Кон крајот на 20 век, зградата била темелно реконструиеана. Музејот денеска претстставува дел од Историскиот музеј на градот.

Главната цел а основање на еден таков музеј е собирање и изложба на јавни работи од украинските уметници. Во него се наоѓаат дела на истакнати личности од Украина како писатели, поети, кореографи и пејачи. Посетителите можат да се запознаат со нивните биографии како и сонивните дела. Овде се наоѓаат и дела на украинци кои во времето на комунизмот работеле во егзил.

Денеска, музејот на културното наследство се состои од 3,000 експонати. Изложбата се состои од слики, графики, модели, предмети од декоративна уметност, плочи од украинските фестивали. Едни од најпечатливите дела се оние на Људмила Морозова.