Железничка станица Дарница (Киев)

Координати: 50°25′52″N 30°38′46″E / 50.43111° СГШ; 30.64611° ИГД / 50.43111; 30.64611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Железничка станица Дарница
украински: Станція "Дарниця"
Railway station
Поглед кон влезот
Општи информации
Координати50°25′52″N 30°38′46″E / 50.43111° СГШ; 30.64611° ИГД / 50.43111; 30.64611
СопственикУкраински железници
Историја
Отворена1899
Повторно изградена2007

Железничката станица Дарница (украински: Станція "Дарниця") — железничка станица која се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Станицата била изградена во 1899 година, кога била изградена и железничката пруга Киев-Полтава. Објект каде се наоѓала администрацијата на железницата бил изграден во 1953 година и разрушен во 2003 година, за да во 2007 година биде повторно изградена.