Железничка станица Дарница (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Железничка станица Дарница
украински: Станція "Дарниця"
Railway station
Darnytsya railstation.JPG
Поглед кон влезот
Координати
Сопственик Украински железници
Историја
Отворена 1899
Повторно изградена 2007

Железничката станица Дарница (украински: Станція "Дарниця") е железничка станица која се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Станицата била изградена во 1899 година, кога била изградена и железничката пруга Киев-Полтава. Објект каде се наоѓала администрацијата на железницата бил изграден во 1953 година и разрушен во 2003 година, за да во 2007 година биде повторно изградена.