Прејди на содржината

Плоштад Халицка (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плоштад на победата
Площа Перемоги
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Плоштадот на победата (украински: Площа Перемоги) е плоштад кој се наоѓа покрај истоимената улица, булеварот Тарас Шевченко во Киев, Украина.

До 1952 година, плоштадот бил познат како Галицки плоштад.

Плоштадот е посветен на победата на земјата во текот на Големата патриотска војна.

Една од најзначајните градби на плоштадот е Киевскиот циркус. Во средината на плоштадот се наоѓа споменик висок 30 метри.