Музеј на водата (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на водата
Музей води
Water informative center1.JPG
Основан2003
МестоКиев, Украина Украина

Музејот на водата (украински: Музей води) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот бил основан во 2003 година, со поддршка на Министерството за животна средина на Данска. Музејот се наоѓа во склоп на првиот централизиран систем за снабдување на вода на градот, кој пак бил изграден во периодот од 1872 до 1876 година од страна на архитектот Александар Шил.

Кулата, која се наоѓа на влезот од објектот била изградена во 1876 година, а реконструирана во 2003 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Water informative center2.JPG
Water informative center3.JPG
Water informative center4.JPG
Информативен центар Вештачки водопад Базен со риби