Прејди на содржината

Музеј на вселената (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на вселената
Музей космонавтики
Карта
Основан1991
МестоКиев, Украина Украина

Музејот на вселената (украински: Музей космонавтики) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот ја раскажува историјата на вселената, и истиот бил отворен на 7 април 1991 година и се наоѓа во планетариумот на градот.

Посетителите при посетата на музејот можат да се запознаат со првите астронаути, со интересни материјали од украинскиот вселенски центар, како и моменталната состојба и напредок на оваа индустрија. Една од највредните експонати е фотографијата на првиот сателит, бродот Восток со кој полетал Јуриј Гагарин.