Ричардов замок (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричардов замок
Замок Річарда
Карта
Општи податоци
Стилнеоготика
АдресаАндреевска улица
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Почната1902
Завршена1904

Ричардовиот замок (украински: Замок Річарда) е замок кој се наоѓа во Андреевскиот реон на Киев, Украина.

Објектот бил изграден во почетокот на 20 век во готски стил. Тој е именуван во чест на англискиот крал Ричард I „Лавовско Срце“, јунак од романот на Волтер Скот, Ајванхо.

Замокот се наоѓа во близина на Андреевската црква. Во овој замок живееле неколку истакнати личности од уметноста и науката како професорот на Теолошката кададемија, Голубев, сликарот Красички, скулптурот Балавенски.