Волтер Скот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волтер Скот

Волтер Скот (15 август 1771Даблин, 21 септември 1832) — шкотски поет и романописец, творец на модерниот историски роман.

Животопис[уреди | уреди извор]

Волтер Скот бил познат како многу нескромен човек, кој самиот за себе пишувал пофални статии.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Волтер Скот собирал народни песни и пишувал епови за историјата на Шкотска. Меѓу неговите најзначајни дела спаѓаат „Ајванхо“, „Кенилворт“, „Старинар“ и други.

Гете го опишал Скот како голем талент и силна личност. Според него, во делата на Скот насекаде се среќава голема сигурност и темелност во цртањето, што се должи не неговото големо познавање на светот.[2] Меѓутоа, Гете сметал дека за Скот е карактеристична претераната наклонетост кон прикажувањето на деталите, а тоа често го наведувало на грешки.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Дучић, Благо Цара Радована (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 306.
  2. J. P. Ekerman, Razgovori sa Geteom: Poslednjih godina njegova života. Beograd: Rad, 1960, стр. 64.
  3. J. P. Ekerman, Razgovori sa Geteom: Poslednjih godina njegova života. Beograd: Rad, 1960, стр. 34.