Киевски зоолошки музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевски зоолошки музеј
Зоологічний музей імені М. М. Щербака
P1400296-001.JPG
Основан1919
МестоКиев, Украина Украина

Киевскиот зоолошки музеј (украински: Музей води) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Создавањето на зоолошкиот музеј се должи на формирањето на Украинската академија на науките во 1919 година. Денеска, во музејот се наоѓаат околу 5,000 експонати со околу 4,000 видови на животни.