Национална палата на уметноста - Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Палата Украина
Національний палац мистецтв "Україна
Дворец «Украина».jpg
Општи податоци
Град Киев
Земја Украина

Националната палата на уметноста - Украина (украински: Національний палац мистецтв "Україна") или Палата Украина е објект кој се наоѓа во Киев, Украина. Зградата служи најмногу како концертна сала.

Институцијата била основана во 1970 година како најголем центар на кулрурата и уметноста. Објектот бил дизајниран од страна на група архитекти под раководство на П. Зилитски и И. Вајнер и има трапезоидна форма[1] . На сите архитекти по една година од отварањето, им била доделена национална награда за проектирање и изградба. зградата се состои од околу 300 простории.

Кристина Агилера, Енрике Иглесијас, Лучијано Павароти и Софија Ротару[2] се некои од уметниците кои биле овде. Главната концертна сала има капацитет од 3,714 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (украински) Entsyklopediya Kyiv
  2. (украински) Official website