Музеј на Шолем Алехем (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на Шолем Алехем
Музей Шолом-Алейхема
Карта
Основан2009
МестоКиев, Украина Украина

Музеј на Шолем Алехем (украински: Музей Шолом-Алейхем) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев. Музејот е посветен на животот и делото на познатиот украински еврејски писател Шолем Алехем, чии дела се преведени на 64 јазици ширум светот.

Музејот бил отворен на 2 март 2009 година за 150-годишнината од раѓањето на уметникот и истиот се наоѓа на улица Црвена армија. За создавањето на музејот биле потрошени околу 2 милиони гривни[1].

Музејот се состои од експонати за животот и делото на писателот. Во музејот има околу 500 експонати.

Наводи[уреди | уреди извор]