PinchukArtCentre

Од Википедија — слободната енциклопедија
PinchukArtCentre
Карта
Основан2006
МестоКиев, Украина Украина
ДиректорДмитро Логвин
Мреж. местоwww.pinchukartcentre.org

Музејот PinchukArtCentre е музеј за современа уметност кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев. Овој музеј е најголемиот приватен музеј во Источна Европа[1]. Бил отворен на 16 септември 2006 година од страна на Виктор Пинчук.

Музејот организира изложби од водечките меѓународни и украински уметници, а поддржува и разни други културни иницијативи. Во 2007 и 2009 година, PinchukArtCentre официјално ја претставувала Украина на изложбата во Венеција.

Наводи[уреди | уреди извор]